Paikkondlik pulmapärimus Eestis

Eesti Folkloorinõukogu juures tegutsev Pulmapärimuse töörühm, mille eesmärgiks on kaardistada Eesti erinevate piirkondade pulmapärimus, tegutseb aastast 2016 ja kaasab oma tegevustesse uurijaid, praktikuid, pulmade korraldajaid. Pärimusliku pulmakombestiku väärtustajana uurib töörühm nii iidsetele kui ka uuematele kommetele toetuvate pulmade pidamist tänapäeval ning tutvustab pulmapärimust seminaridel ja koolituspäevadel. Esimene pulmapärimuse seminar toimus juba 2014. aastal.

Koostöös Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiiviga koostavad jagatud piirkondade uurijad ühtse ülesehitusega ülevaated antud kandile omastest vanematest pulmakommetest. Kõikide piirkondade kontrollitud ülevaated jõuavad lõpptulemusena kõigile soovijatele kättesaadavaks siin lehel. 2018. aasta alguses on uurimise all 8 erinevat piirkonda. Kõik tegevus on pigem vabatahtlik.

Töörühma kuuluvad 2019. aastal paikkondliku pulmapärimuse uurijad: Harjumaa – Liis Burk, Hiiumaa – Helgi Põllo, Järvamaa – Mari Tammar, Mulgimaa – Angela Arraste, Virumaa –Kadri Mägi, Põhja-Tartu- ja Põhja-Viljandimaa – Ene Lukka-Jegikjan, Rannarootsi alad (Vormsi, Ruhnu) – Mari Tamm, Võru- ja Lõuna-Tartumaa – Nele Reimann.

Mitmete piirkondade uurimused on veel alustamata. Kui Sul on huvi olla ise osaline käesoleva pulmauurimuse juures, siis võta julgelt ühendust liisburk@gmail.com.