Õpitoad

Lahemaa Pärimuskoja külastus

Külastuseks tuleb varuda aega 1-1,5h. Tutvustame muinas-eestlaste elu-olu, esitleme muinaskäsitöö viise, teeme koos läbi ühe lihtsama rituaali. Lisaks räägime meie kandi lähiajaloost ja tutvustame pärimuskoja sünnilugu. Saab lambaid paitada ja toita.
Tegevus toimub valdavalt õues!
Külastustuure viime läbi mai-september. Muul ajal kokkuleppel. Alati palume oma tulek ette kokku leppida.

Tegevused lastele ja noortele – vajuta SIIA.

Puukäsitöö (hinnad sõltuvad inimeste arvust ja tegevuse asukohast)

Lusika tegu – kuni 10 inimest
Töötoa kestvus 2h.
Töötoa alguses tutvustatakse erinevaid lusikatüüpe. Jätkub lusika valmistamine traditsioonilisel viisil ainult käsitööriistadega. Tegevus hõlmab kirvega tahumist, noaga voolimist, lusikanoaga voolimist ja kraape- ning vestmistehnikas lusika viimistlemist.

Pihuummik – kuni 10 inimest
Töötoa kestvus 2h.
Töötoa alguses tutvustatakse erinevaid ummikutüüpe ehk ühepuunõusid. Jätkub väikese pihuummiku valmistamine traditsioonilisel viisil ainult käsitööriistadega. Tegevus hõlmab noa ja peitliga uuristamist ja voolimist.

Tuulevurr – kuni 20 inimest
Töötoa kestvus 1h.
Sobilik ka lastele alates 8a või noorematele koos täiskasvanuga.
Tuulevurr on traditsiooniline ese heli tekitamiseks, mida kasutati märguande edastamiseks ning loomade eemale peletamiseks. Tuulevurri valmistamisel kasutatakse kirvest ja nuga tahumiseks, voolimiseks ning kirjamiseks.

Loodusmaterjalidest ehete valmistamise töötuba – kuni 10 inimest
Töötoa kestvus 2 h.
Sobilik ka lastele alates 8a või noorematele koos täiskasvanuga.
Töötoa materjalideks on nahk, puit, puidukoor, sarv jt loodusmaterjalid. Iga osaleja saab oma loovust rakendada endale kõrvarõngaste ja kaelaripatsi valmistamisel.

Talulaste mänguasjad – kuni 10 inimest
Töötoa kestvus 1 h.
Sobilik ka lastele alates 8a või noorematele koos täiskasvanuga.
Aaastasadu on talulaste mänguasjadeks olnud puidust loomad – sead, lehmad, lambad jt. Samuti talulinnud ja -tööriistad. Puidust loomade ja tööriistadega mängides tekkis talulastel austus ja harjumus töö tegemise osas. Töötoas tutvustatakse erinevaid mänguasju ja valmistatakse neid noaga voolides.

Kahepoolse matkalusika tegu – kuni 10 inimest
Töötoa kestvus 2h.
Matkalusikas on kahe erineva otsaga lusikas, et seda saaks matkates mitmekülgselt kasutada. Ühes otsas on lusikas söömiseks, teises otsas pannilabidas praadimiseks. Lusika valmistamine traditsioonilisel viisil toimub ainult käsitööriistadega. Tegevus hõlmab kirvega tahumist, noaga voolimist, lusikanoaga voolimist ja kraape- ning vestmistehnikas lusika viimistlemist.

Ja veel järgmised teemad

Tööriistade teritamine ja hooldamine – max 10
Töötoa kestvus minimaalselt 4 h.
Korralikud ja püsivad tööriistad on iga käsitsi valmistatava eseme kvaliteedi üks aluseid.
Töötoas toimub nugade, kirveste, kääride, peitlite jms käsitööriistade käsitsi teritamine.
Töövahendid on kohapeal on olemas (luisud jms). Osalemiseks tuleb kaasa võtta teritamist vajav tööriist või tööriistad.
Töötoas jagatakse nõuanded, millised vahendeid ja võtteid tööriistade teritamiseks ning hooldamiseks kasutatakse. Samuti saab teada, milliseid luiske ja teisi vahendeid on võimalik Eestist hankida ja kuidas nendega tööd teha.

Õnneristi (pulmaristi, jõuluristi) valmistamine – kuni 10 inimest
Sobilik ka lastele.
Õnneristi on kasutatud kaunistuseks ja kodu ning enda kaitseks erinevate pühade puhul. Pulkadele eri viisidel lõnga punudes saab saavutada kirevaid ja mitmetasandilisi kauneid pindasid.

Kedervarrega ketramine „minu esimene isetehtud lõngajupp“ – kuni 10 inimest
Töötoa kestvus 1 h.
Sobilik ka lastele.
Tutvume erinevate villatüüpide ja ketramisega. Iga osaleja saab töötoa raames ise villast edasi lõnga kedrata, korrutada ja saab kaasa oma esimese jupi isevalmistatud lõnga. Samuti proovime algelisemat lõnga ketramist pulgale kerimise tehnikas.

Tule alustamine looduses, erinevad meetodid – kuni 10 inimest
Töötoa kestvus 1 h.
Sobilik ka lastele alates 8a.
Ilma tikkudeta tule alustamisel kasutatakse tulepulkasid, tuhka ja vatti, keemiat jt vahendeid. Iga osaleja saab proovida ka ise liikuda sädeme tekitamisest lõkkeleegi saavutamiseni.

Nõeltehnika – max 10 inimest
Töötoa kestvus 4 h.
Nõeltehnika on muinasaegne viis valmistada villaseid tekstiilesemeid – kindad, sokid jms. Nõela ja lõnga abil erinevate aasade vahel põimides tekib hargnematu pind. Töötoa jooksul jõuab läbi proovida 2-3 erinevat töövõtet ja alustada mõnd eset.

Loeng+tegevus

Eesti pulmapärimus, pulmapaelte tegemine – kuni 10 inimest
Töötoa kestvus 2 h.
Meie pulmapärimus on uhke ja väärikas. Loengus saab kuulda ja tutvuda erinevate pulma etappide, rollide, vajalike esemete jms rituaalidega. Mõned neist katsetatakse ka reaalselt läbi. Lisaks punume ja kaunistame koos traditsioonilisi pulmapaelu. 

Rahvakalendri pärimus
Tegevuse kestvus 1 h.
Sobilik eelkõige kooliprogrammi.
Meie rahvakalendri mitmekülgsus pakub huvitavat kogemist terve aasta jooksul. Pärimustunnis tutvutakse rahvakalendri kindla tähtpäevaga, tehakse läbi kombeid, mänge ja meisterdusi.

Kõhud täis

Lõkketoidud
Lõkketoitudena valmistatakse rikkalik söögilaud – erinevad lihad, kala, juurikad, munad, leivad jms. Kõik lõkke ja elusa tule kumal ning soojas. Lõkketoitude valmistamine eeldab tingimuste olemasolu – lai lõkkekoht, katusealune, lauad.

 

Iga pakutava töötoa juurde kuuluvad kõik materjalid, töövahendid, ettevalmistus, järelkorrastus, transport jms. Hinnad olenevad tegevuse asukohst, mahust, inimeste arvust ja vajaliku materjali kogusest.
Saame esitada arvet, km ei lisandu.

Palume töötubadele ja teenustele võimalikult pikka etteteatamise aega. Minimaalselt 1 nädal, mis on oluline, et korraldada vajadusel abilisi aga eelkõige varuda materjalid ja korrastada tööriistad jms.

Töötoa äraütlemise aeg on minimaalselt 2 päeva, lõkketoitudel 5.

Nimekiri täieneb pidevalt. Kõikide erisoovide osas andke oma mõtetest julgelt teada. Saame aidata erinevate töötubade läbiviimisega, kuid panna õla alla ka kogu sündmuse organiseerimisel.